Ha nem olvastad még Szolzsenyicint, itt az ideje. Vagy nézd meg Placid atya túlélési szabályait. És hogyan élte túl egy kalandvágyó amerikai-lengyel jezsuita a szibériai koncentrációs tábort? Ha belépsz a könyvtárba, különleges könyvkiállítást láthatsz Március 11-ig: tanulmánykötetek, visszaemlékezések, szépirodalom, képregény is szerepel a kommunizmus áldozatairól szóló kiállítás könyvei között. A könyvek egy része kölcsönözhető, más része ritkaság, mindenképpen érdemes megnézni.
A XX. század történelem egyik eddig kevésbé marketingelt része, a kommunista diktatúrák áldozatainak története, a gulág, a málenkij robot, az elhurcoltak a kiállítást rendező Majorszki András tanár úr egyik kutatási területe. Akit érdekel, keresse bátran, kérdezze, tanuljon tőle!
A kommunizmus áldozatinak emléknapja február 25.
Az Országgyűlés 2000. június 16-án hatályba lépett határozatával minden év február25-ét a Kommunizmus Áldozatainak Emléknapjává nyilvánította. 1947-ben ezen anapon Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát a megszálló szovjethatóságok jogellenesen letartóztatták, majd a Szovjetunióba hurcolták. A mentelmijogától megfosztott képviselő hozzávetőleg kilenc évet töltött börtönökben ésmunkatáborokban. Szabadon engedése után pár évvel, 1959-ben, 51 évesen haltmeg.A politikus emblematikus letartóztatása az első állomása volt annak az eltervezettfolyamatnak, amely során a kommunista párt az ellenszegülők kiiktatásával a totálisegypárti diktatúra kiépítése felé haladt. A kisgazda képviselő önkényes fogvatartásaa demokratikus jogok lábbal tiprásának jelképévé vált, s jól jellemezte a pártállamirezsim majdnem fél évszázados uralmát. Kovács Béla sorsa egyfajta típuspéldája lettazoknak, akiket ma a kommunizmus áldozataiként tarthatunk számon.
„Egy ember halála tragédia. Egymillióé statisztika.” /Joszif Visszarionovics Sztálin/A kommunista diktatúrák halálos áldozatait világviszonylatban 100 millióra becsülik.Kelet-Közép-Európában a számuk eléri az 1 millió főt. Ennyien vesztették életüketéhínségben, kényszermunkatáborban, vagy kegyetlen kivégzések során.
Jóval többre tehető azonban azok száma, akiket a diktatúra hétköznapi valóságatestileg és lelkileg megnyomorított. A rendszer áldozata volt az is, akit vallattak éskínoztak, akit megbélyegeztek, akit kirekesztettek vagy börtönbe zártak, akit csoport-,politikai- vagy vallási hovatartozása miatt üldöztek; mindenki, akit megfosztottak aszabad cselekvés és választás lehetőségétől.
Február 25-én emlékezünk a több tízezer, családjától elválasztott éskényszermunkatáborba hurcolt honfitársunkra, a koholt vádak alapján mészárszékreküldött emberekre, az ellenállóként mártírhalált halt hősökre. Ezen a naponfelidézzük mindazok emlékét, akik az erőszakrendszer áldozataivá váltak,családtagjaikra és szeretteikre, akiket a kommunista rezsim meghurcolt éskiszolgáltatott. És ezen a napon emelt fővel emlékezhetünk minderre, mert egy letűntrendszer bűneit emlegetjük, amelyet a nemzet kitartása és a szabadság irántiolthatatlan vágya örökre eltemetett.Forrás: https://kommunizmusaldozatai.kormany.hu/az-emleknaprol-2017
Az emléknap alkalmából könyvkülönlegességek bemutatásra kerülnek, amelyek akönyvtár vitrinjében megtekinthetőek és a könyvtárból kölcsönözhetőek.