Hungary, 3529 Miskolc Fényi Gyula tér 2-12

A siker titka: tehetség mellé kell a befektetett munka is

Mi kell a sikerhez? Egy kis tehetség, sok munka — hozzá még nyitottság és alázat. Lukács Kristóf Pál, a 8.c osztályos matek- és fizikasztárunk idén sorra nyeri a versenyeket. Olvasd el interjúnkat vele: hogyan készül, mi motiválja, és miért szereti annyira a matekot!

Lukács Kristóf Pál neve gyakran feltűnik a JEZSU médiában, hiszen az idei tanévben szinte minden elérhető matematika versenyen indult — és rendre komoly eredményekkel tért haza. Emellett fizikából is számos díjat szerzett. Nem véletlen, hogy testvéreihez hasonlóan (akik szintén JEZSU-s diákok és kollégisták) ő is rendszeresen versenyez. Kristófot országos sikerei miatt meghívták az Erdős Pál Matematika Tehetséggondozó Programba. Vele beszélgettünk a versenyzésről, a tanulásról és a siker titkáról. 

Miért jársz versenyezni?

Második osztályos korom óta indulok versenyeken. Szeretem a kihívást és a megmérettetést — de az is jó érzés, hogy ilyenkor sokat fejlődöm. A versenyre való készüléssel és gyakorlással sokat tudok fejlődni.

A matekversenyekben az a legjobb, hogy nem a "magolós" matematika dominál, hanem a kreatív feladatmegoldás. Nem az a lényeg, hogy a képleteket bemagoljam, hanem hogy többféleképpen gondolkodjak, és megtaláljam a legegyszerűbb megoldást. Ez az, ami igazán elvarázsol benne.

Egy-egy feladatnak millió megoldása lehet. A versenyeken rövid idő alatt kell eldönteni, mennyi időt érdemes a legegyszerűbb megoldás megtalálására szánni.

A versenyeken már sok barátom van más iskolákból, akikkel jó újra találkozni.

Mit jelent számodra a matematika? Hogyan viszonyulsz a többi tantárgyhoz?

A matematikát azért szeretem, mert nagyon logikus, és minden bizonyítható benne. A fizikát is élvezem — ott az a jó, hogy elképzelem, hogyan működik valami a valóságban. Amikor kiszámolok valamit, megpróbálom elképzelni, hogy ez tényleg így lehet-e a gyakorlatban.

A többi tantárgyban is a logikát keresem: a nyelvtanban a rendszert, a történelemben az összefüggéseket, hogy mi miért történt. Szerintem az agyam ilyen: a rendszerezést és az összefüggéseket kedveli. Magolni nem annyira szeretek, de igyekszem nyitott maradni olyan tantárgyak iránt is, amelyek elsőre nem annyira állnak közel hozzám. Olyankor igyekszem nem elutasítani a dolgot, hanem megpróbálom felkelteni magamban az érdeklődést.  

Úgy tűnik, mindenből jeles vagy. Mennyit tanulsz?

A versenyek előtti napokban akár egész napokat is gyakorlással töltök. Az országos versenyek előtt az iskolában kapunk egy szabad napot is, amikor csak a felkészülésre koncentrálhatok: gyakorlok, pihenek, átnézem azokat a területeket, ahol még bizonytalanabb vagyok.

A mindennapokban a kollégiumi fegyelem sokat segít. Nem kell magamat külön rávennem arra, hogy abbahagyjam például a focit, ha tanulni kell. Amikor stúdiumra kell menni, akkor megyek — már teljesen megszoktam.

A legérdekesebb kérdés: szerinted miből áll össze a siker? Lehet például arányokban megadni — mondjuk hány százalék tehetség, hány százalék munka?

Biztosan van bennem tehetség, mert már második osztályban is jól ment a matek, pedig akkor még nem dolgoztam érte tudatosan.

De ahogy telnek az évek, a tehetség szerepe egyre csökken, és a befektetett munka szerepe nő. Most körülbelül fele-fele arányban mondanám, vagy talán már 60% munka, 40% tehetség. Ez az arány biztosan még tovább fog tolódni a munka javára, vagyis a jövőben egyre többet kell majd dolgoznom a sikerért.

Kik támogatnak téged?

Nagyon sokan! Prekopné Hriczó Mária tanárnő rengeteget foglalkozik velem, anyukám is sokat segít — ő matektanár. Imi bátyámmal is gyakran együtt gyakorlunk.

Nagyon hálás vagyok a többi tanáromnak is, akik versenyek előtt elengednek a saját óráikról, hogy a matematikára készülhessek.

Lukács Kristóf Pál versenyeredményei a 2024/25-ös tanévben

MATEMATIKA

Egyéni eredmények:

  • Dugonics András Matematikaverseny —  A katolikus iskolák országos versenye 1. hely
    (második osztályos kora óta minden évben megnyerte!)

  • Zrínyi Ilona Matematikaverseny — megyei 1., országos 17. hely

  • Megyei Matematikaverseny — megyei 3. hely

  • Varga Tamás Matematikaverseny — megyei 1., országos 1. hely

  • Kalmár László Matematikaverseny — megyei 1., országos 3. hely

  • Nemzetközi Kenguru Matematikaverseny — megyei 1., országos 7. hely

  • Nemzetközi Magyar Matematikaverseny, Marosvásárhely — III. hely, ezüst minősítés, minisztériumi dicséret

Csapatversenyek:

  • Bolyai Matematika Csapatverseny — megyei 1., országos 21. hely

  • Dürer Matematikaverseny — országos 5. hely

FIZIKA

  • XXXV. Öveges József Kárpát-medencei Fizikaverseny — országos döntő: III. díj
    (Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei forduló legeredményesebb tanulójaként jutott be)

  • Károly Iréneusz Fizikaverseny (katolikus gimnáziumok országos versenye) — feladatmegoldás kategória, I. hely

Gratulálunk Kristófnak az eddigi eredményekhez, és sok sikert kívánunk a továbbiakban is!

(Szelenge Judit)

  • Találatok: 307