Iskolánk francia színjátszóköre, a "Le Coquelicot" (Pipacs) Luxemburgban mutatta be René Goscinny Le Petit Nicolas dramatizált változatát. A francia színjátszókört iskolánk egykori igazgatóhelyettese, a néhai Bölkény Zsuzsa tanárnő alapította mintegy 30 évvel ezelőtt, majd 2005 óta Szalóki Csilla tanárnő vette át és dolgozik vele ma is. A színtársulat nagyrészt 10. évfolyamos diákokból áll, tehát minden tanévben újjá alakul. Évente színre visznek egy francia nyelvű darabot, melyek között lehet akár francia szerző műve, akár más nyelven író, pl. magyar szerző franciára fordított színpadi alkotása is.
A színtársulat fő profilja a fenntartható színház, vagyis nincsenek díszletek és kellékek, a fő hangsúly a gyönyörű francia nyelven és az érzelmekkel és értelemmel teli, hiteles színjátszáson van. A nyolc diák az Erasmus+ projektek keretében utazott Luxemburgba, ahol a színi előadáson kívül egyéb, a fenntarthatósággal, a digitális tudatossággal és az innovatív tanulási módszerekkel kapcsolatos programban is részt vettek.
A Le Coquelicot színjátszókör tagjai a 2026-os tanévben: Bárdosy Csaba, Bodó Emma, Bella Angéla, Fedor Johanna, Kádár Zita, Németh Zsombor, Szarka Gergely, Zsiga Hanna. A színtársulat vezetője: Szalóki Csilla tanárnő.
A projektbeszámoló jól tükrözi a program sokszínűségét:
Erasmus+ diákmobilitás Luxemburgban – fenntarthatóság, színház és digitális tudatosság jegyében
2026. április 27. és május 1. között iskolánk nyolc diákja és kísérőtanára Erasmus+ mobilitási program keretében Luxemburgba látogatott. A programot a luxemburgi European School Lux 1 fogadta, ahol a résztvevők a fenntartható színházi alkotás, a digitális tudatosság és az innovatív oktatási módszerek témájában kapcsolódhattak be közös tanulási tevékenységekbe.
A találkozó egyik központi eleme a diákok által színpadra állított René Goscinny Le Petit Nicolas /Kis Nicolas/ dramatizált változata volt. A felkészülés már hónapokkal az utazás előtt megkezdődött: a tanulók nyelvi és kulturális felkészítésen vettek részt, feldolgozták a művet, valamint a fenntarthatóság és a tudatos digitális jelenlét kérdése is felmerült. Külön figyelmet kapott az újrahasznosított kellékek használata és a környezetbarát színpadi megoldások alkalmazása.
A luxemburgi program első napján Kirchberg és Hamilius városrészben tett séta során a tanulók megfigyelhették Luxemburg fenntartható városi megoldásait, például az ingyenes tömegközlekedést és a zöld közterek tudatos kialakítását.
A második napon került sor a Le Petit Nicolas előadásra, amelyet közös reflexió és beszélgetés követett. Emellett részt vettek olyan tanórán is, amely a digitális jólétet, a felelős médiahasználatot és a környezettudatosságot állította középpontba.
A kulturális program részeként a csoport ellátogatott Vianden várához, ahol a történelmi örökség megőrzése és a fenntartható turizmus jegyeit láthattuk. Megtapasztalhattuk, hogyan lehet csökkenteni a turizmus környezeti hatásait, és milyen szerepe van az egyéni felelősségnek a természeti értékek megóvásában.
A negyedik napon a Luxemburgi Természettudományi Múzeum interaktív kiállításai segítették a biodiverzitásról, az ökoszisztémákról és a környezeti változásokról való tanulást.
A mobilitás során a diákok nyitottsága, együttműködése és motivációja kiemelkedő volt. A nemzetközi környezet nagyban hozzájárult francia nyelvi kommunikációjuk fejlődéséhez és önbizalmuk erősödéséhez. Különösen értékes tapasztalatnak bizonyult, hogy a művészeti tevékenységekben egyszerre jelenhetett meg a kreativitás, a fenntarthatóság és a digitális tudatosság.
A program nemcsak a résztvevő diákok számára jelentett maradandó élményt, hanem iskolánk pedagógiai gyakorlatát is gazdagította. A megszerzett tapasztalatok a jövőben hozzájárulhatnak a drámapedagógiai módszerek, a projektalapú tanulás és a nemzetközi együttműködések további erősítéséhez.
Szalóki Csilla