Hungary, 3529 Miskolc Fényi Gyula tér 2-12

XV. Jezsuita Népművészeti Gála

A XV. Népművészeti Gálát június 18-án, ragyogó időben tartottuk meg. A Gála a JEZSU-ban régi, kedves, örömteli hagyomány, amelynek a méltó helyszíne volt a templomtér. (Fotóalbum ITT)

A JEZSU  és a Szinvavölgyi Néptáncműhely és Alapfokú Művészeti Iskola példaértékű együttműködése teszi lehetővé a gyermekek ismerkedését a néptánccal, népi énekkel és a magyar népi kultúra értékeivel. A magas színvonalú produkciókat Jezsu Ovi óvodásai, az 5. és 6 évfolyamos osztályok, iskolánk néptánc fakultációsai és népdalkörei valamit hangszeres tanulói és a Fényi kamarakórus tagjai mutatták be.  Boncsérné Szinai Tünde tanárnő és Körmöndi Tamás tanár úr művészi előadását ebben az évbe is élvezhettük.

Az élő zenét a Tényleg zenekar biztosította

Felkészítő tanárok: Herpainé Velkey Klára, Sinka Tímea, Körmöndi Tamás, Boncsérné Szinai Tünde, Mislai-Szilasi Ildikó és a a Szinvavölgyi Néptáncműhely és Alapfokú Művészeti Iskola tanárai.

Az 5-6. évfolyamos diákok számára a mindennapos testnevelés része a néptánc, melyet eleinte, vannak, - különösen azok, akik nem látják mennyi értéket és fejlődést jelent majd a két év közös táncolás  - akik fenntartásokkal fogadnak. A kétéves program végére szinte minden diákunk megszereti a táncot, és kiváló előadást nyújt a hagyományos rendezvényen. A színpadi szereplés, zenére mozgás hasznosságát és jellemformáló hatását nem szükséges méltatni. A néptánc tanulás célja nemcsak a hagyományőrzés és kultúránk e fontos részének megismerése. Ugyanolyan fontos, hogy fejleszti diákok magabiztosságát, öntudatosságát, erősíti egészséges testképét. A méltóságteljesség, játékosság, szépség, harmónia kifejezése tánccal történik, szép ruhákban, melyet diákjaink büszkén viselnek. A fiúk a férfiasságot, a lányok a nőiességet gyakorolják és fejezik ki művészi formában, egymás és önmaguk iránti tisztelettel. A produkció előkészítése és begyakorlása erősíti az osztályközösséget és a 12-13 éves kiskamaszok önbizalmát. A Gála átütő sikere évről évre hatalmas sikerélményt jelent diákjainknak, melyből egész gimnáziumi éveik alatt, sőt később is táplálkoznak. Számos diák folytatja a táncolást a 6. osztály befejezése után is a néptánc fakultáció vagy valamelyik néptánc együttes, esetleg helyi táncház keretei között.

(Szelenge Judit)

 

MŰSOR

1

Bárdos Lajos: Dana-dana

Fényi kamarakórus

2

Szent Erzsébet a magyar népi gyermekjátékokban

Jezsu ovi

3

Zala-vármegyei párosítók

Tapasztó Eszter-5.b

4

moldvai táncházi dallamok

Tóth Emese Gyöngyvér, Váradi Áron és Visnyovszky Balázs

5

Mezőföldi táncok

6.c

6

Sárközi karikázó dallamok

Csipkerózsa népdalkör 6.b

7

Sárközi táncok

5.c

8

Somogyi táncok

6.b

9

Szilágysági táncok

6.c

10

Galga menti dalcsokor

Kankalinkák 9.b -c

11

Rábaközi táncok

5.a - 6.a

 

szünet

12

Ucu banya (Somogyi koreográfia)

5.b

13

Felvidéki mátyusföldi gyemekdalok

Csipkerózsa népdalkör 6.b

14

Bundásbokri

Boncsérné Szinai Tünde, Körmöndi Tamás

16

Népdalok a Küküllő mentéről

Napsugár énekegyüttes 11. évfolyam

17

Kalocsai táncok

6.a

18

Székelyföldi, felcsíki mulatós énekek

Kislajbi népdalkör 8.b

19

Bukovinai népdalok Hadikfalváról

Kankalinkák 9.b és 9. c

19

Somogyi táncok

6.b

  • Találatok: 1021