Hungary, 3529 Miskolc Fényi Gyula tér 2-12

Élet-formálás, hitre nevelés a jezsuita iskolákban

A JECSE (Jesuit European Committee for Primary and Secondary Education) európai delegátusainak tanácskozásának központi témája „Jézus a középpontban: hitet inspiráló pedagógusok”.

A hét folyamán a résztvevők arra keresik a választ, hogy milyen szerepe van a személyes istenhitre való nevelésnek a 21. század iskoláiban. A jezsuita lelkiség és pedagógia, amely a Szent Ignác-i lelkigyakorlatok szelleméből merít, a kreatív hűség elvét követve arra törekszik, hogy megteremtse a lelki szabadság feltételeit. E megközelítés középpontjában az a meggyőződés áll, hogy a hit szabad válasz Isten megszólítására.

A jezsuita oktatás-nevelés három pillére a magas színvonalú akadémiai képzés, az élő, elmélyült hitre nevelés és az elkötelezett társadalmi igazságosság előmozdítására való képzés. E három terület fejlesztése során tudnak diákjaink kiteljesedni emberségükben. José Mesa SJ atya, a jezsuita rend Oktatásért Felelős titkára elmondta: “A jezsuita iskolában bármilyen tantárgyat tanít is valaki,  valójában ezt a három területet fejleszti a diákokban, úgy, hogy ezen a három téren mutat példát. A Jézus Társasága esetében hagyomány paradox módon nemcsak a régi értékek megőrzését jelenti, hanem éppenséggel innovációra készteti a jezsuitákat. A 2024. júniusában jogjakartai világtalálkozónkon arról gondolkodtunk, hogyan tudunk hitet inspirálóan nevelni a 21. században. Az ott lefelktetett alapelveket a kontinensek, régiók és országok saját kontextusukra alkalmazzák. Ez történik most, ezen a európai küldöttek találkozóján. Európa talán a leginkább diverzifikált régió, itt az egyes országok kontextusai és  kihívásai között is hatalmas különbségek vannak, amelyek más-más választ kívánnak meg a helyi jezsuita iskolák pedagógusaitól.”

Az atya azt is kifejtette, hogy a hitre nevelés a mai, poszt-keresztény, szekularizálódó világban nagyon nagy, de szépséges kihívás a jezsuita iskolákban dolgozók előtt. “A világban érezhető a vágyakozás valami után, ami elveszett. Még soha nem volt ilyen általános a jólét, még soha nem volt ilyen magas csúcsokon a gazdasági fejlődés, és mégis, sokan érzik, hogy valami nincs rendben. Spirituális szegénység van, és az emberek nem találják az élet értelmét. Erre a kihívásra keressük a választ a mostani tanácskozáson. A hit mérhetetlen nagy ajándék, amely reményt ad, jövőképet és kapaszkodót. 

A konferencia résztvevői 11. évfolyamos diákjaink idegenvezetésével bejárták az iskolát, meglátogatták a tanári szobákat, és részt vettek különböző foglalkozásokon. Este a szentmisét közösen ünnepelték a kollégistákkal.

Mesa atya szerint “olyan korban élünk, amely vegyes érzelmeket ébreszt: a környéken háború van, és sok a bizonytalanság, a szorongás a saját jövőnk, sőt az egész világ jövője miatt. Ilyenkor a hit ajándéka igen releváns. A JEZSU diákjain, akikkel találkoztam, érezhető az öröm, a reménység és a vágy arra, hogy aktívan részt vegyenek a világ dolgaiban. Ez a cél, a pedagógus felelőssége, aki nemcsak valamilyen szaktárgyat tanít, hanem az Ignáci gyökerekből táplálkozva modellezi a kiteljesedett embert. A valódi jezsuita oktatás nem a fejben zajlik, hanem a szívben. A Szent Ignác-i lelkiség 500 év óta megérinti és átformálja az embereket, formálja és táplálja a pedagógusokat, és rajtuk keresztül, az ő munkájuk eredménye képpen formálja a fiatalokat."

(Szelenge Judit)

 

  • Találatok: 204