A 6B osztály január végén egy iskolán kívüli tanítási napon vett részt. Úticéljuk a Vasarely múzeum és a Csodák palotája volt.
Első utunk a budapesti Vasarely múzeumba vezetett, ahol Juhász Litza múzeumpedagógus várt minket egész falakat betöltő, csodaszép színekben fénylő alkotások között. Ám ő nem vezetett végig a termeken, nem elemezte sem a színeket, sem a formákat, hanem színes cetliket adott, amivel jeleznünk kellett, hogy milyen módon lehet a Vasarely által kedvelt síkbeli alakzatok között mozogni: eltoljuk, vagy tükrözzük? Egyszerű volt, hiszen reggel mindenki belenéz a tükörbe, csak most azt kellett kitalálnunk, hogy mit lát a tükörben egy paralelogramma... Alaposan elemeztük, hogy mivel is érhető el az a trükk, amivel jobbról és balról másik kockát látunk azon a különleges síkbeli alkotáson.
Persze azért 3D-s feladatunk is volt: de nemcsak körbejárhattuk az egybevágó kockákból készült színes, tükröződő testeket, hanem építhettünk is!
Végül pedig Litza néni vezetésével mini Vasarelyket hoztunk létre, amelyek most nemcsak díszítik az osztálytermünk faliújságát, hanem szinte minden geometria órán valamilyen új fogalmat jelentő dolgot megtalálunk rajtuk.
Nem rossz, ha az ember saját maga gyártja a matek tananyagot...
A múzeumi matekóra után vidám kísérletezés következett, a Csodák palotájában elég rendesen megalapoztuk a fizika, kémia tanulmányainkat, persze itt sem vettük észre, hogy természettudományos tanórán vagyunk!
(Németh Anna és Jurkó Dávid osztályfőnökök)