Hungary, 3529 Miskolc Fényi Gyula tér 2-12

Miben hasonlít, miben más? Indiai jezsuita iskola diákjai vendégségben a JEZSU-ban

Az  1869-ben alapított  Xavéri Szent Ferenc College 18 diákja és 2 tanára látogatott el a miskolci Fényi Gyula Jezsuita Gimnáziumba az indiai Mumbaiból. (Fotók)

A jezsuita alapítású indiai főiskola tanulói cserediák program keretében három budapesti szerzetesi iskola vendégeiként tartózkodnak Magyarországon május 14-26-ig, miután a három magyar gimnázium (Budapesti Piarista Gimnázium,  Szent Angéla Ferences Gimnázium és a Budai Ciszterci Szent Imre Gimnázium)  diákjait vendégül látták 2024 novemberében, Mumbaiban.

A JEZSU, lévén Magyarország egyetlen jezsuita gimnáziuma, kiemelt célpontként szerepelt az indiai diákok magyarországi programjában. Kotschyné Bellosevich Anna, a Ciszterci gimnázium tanára kísérte a vendégeket Miskocra:  “Ez a kulturális csereprogram számos lehetőséget biztosít az együttműködésre, az ismeretek bővítésére, a két ország diákjainak és tanárainak tapasztalatcseréjére.”

Holczinger Ferenc SJ  a JEZSU igazgatója nagy örömmel fogadta az indiai vendégeket: “Ez a találkozás lehetőséget ad arra is, hogy a két iskola hosszabb távon is kapcsolatban maradjon – akár diákcsere-programok, közös online projektek vagy spirituális műhelyek révén.”

Donnella Machado történelem szakos tanárnő szerint fontos megismerni, hogy a két kultúrában működő jezsuita intézmények miben hasonlóak, miben mások. “Nagyszerű lehetőség, hogy tanuljunk egymástól, hazavigyünk új szempontokat, módszereket, és talán beépítsük a saját gyakorlatunkba.”

Az indiai diákok JEZSU-s vendéglátóikkal együtt angol nyelvű biotechnológia órán és  csapatépítő programon vettek részt, megebédeltek a gimnázium Loyola éttermében, megtekintették a JEZSU létesítményeit és az iskola parkját, városnézésre mentek Miskolcon. A program részeként a JEZSU néptánc fakultációs diákjai bemutatót tartottak, melyet az indiai diákok India különböző tájairól származó népi táncokkal, valamint egy vasapsot kiváltó bollywoodi produkcióval viszonoztak. “A tánc az indiai emberek számára különösen fontos, szinte a vérünkben van, igazából olyan, mint egy nyelv, amellyel szavak nélkül történeteket mesélünk.” mondta az egyik diák. De persze nem magától megy, sokat gyakoroltuk ezeket a táncokat mielőtt idejöttünk.“

Az indiai diákok szerint “csodálatos, hogy milyen erős a magyar emberek nemzeti  kultúra iránti ragaszkodása, ez abból is látszik, hogy mennyire szépen táncoltak a magyar diákok. “Én otthon az interneten keresgéltem magyar néptáncokat. Nos, amit a magyar diákok előadtak, ugyanolyan tökéletes volt, mint amit online találtam”.

A 11-12. évfolyamnak megfelelő életkorú indiai diákok igazából nem gimnazisták, hanem főiskolások, a főiskola junior éveiben járnak, és amennyiben folytatják tanulmányaikat, 3 év senior college elvégzésével bakkalaureátus fokozatot érnek el. Egy-egy évfolyamon kb. 1000 tanuló tanul 120 fős csoportokban, humán, természettudományos és kereskedelmi szakirányokon. Az iskola állami támogatásból üzemel, a családok számára nem jelent komoly anyagi terhet, hogy gyermekeik magas színvonalú oktatásban részesüljenek. “Ez igazából megfelel a jezsuita küldetésnek” magyarázta Ansheeya Vaz tanárnő. “Indiában a vallási kvóta szerint történik a felvétel, vagyis a katolius iskolákba is járnak hindu, muzulmán és parszi (zoroasztriánius) vallású diákok is. A 10. évfolyamos parszi Myra is részt vesz a katolikus szentmiséken, “bár nem mindent értek, hiszen én nem ebben a vallásban nőttem fel. Mindig részt veszünk a miséken, de semmit nem kényszerítenek ránk. Viszont rengeteget tanulok a többi vallásról is, és ez fontos lesz számomra, ugyanis gyermekpszichológusnak készülök.

A Xavier főiskolát 1869-ben alapították jezsuita misszionáriusok. Az első tanévet mindössze 79 fiú diákkal kezdték az óriási kampuszon. Mára  5000 diák - fiúk és lányok - végzi itt tanulmányait. Az iskolában komolyan veszik az inkluzivitást, minden osztályban van számos fogyatékkal élő diák, akik számára biztosított a teljes akadálymentesítés és a megfelelő támogatás.

A 11. évfolyamos hindu Tushar kereskedelmi szakirányon tanul: “Feltűnt, hogy milyen kedvesek és barátságosak velünk a magyar diákok. Mindenki ránk mosolyog, random diákok odajönnek köszönni, még kis ötödikesek is. A JEZSU-ban feltűnő, milyen jó kapcsolatban vannak a diákok egymással, milyen szívélyesek a tanárokkal, és milyen vendégszeretőek velünk.”

Jezsuita szeretetszolgálat it is ott is

Myra elmondta, hogy Indiában először az ő iskolájukban indult el (a JEZSU szeretetszolgálatához hasonló) közösségi szolgálat, amelyet először Maharashta állam, majd egész India minden iskolájában bevezettek. Ezért nemrégen Nemzeti Díjat is kapott az iskola. “Minden diák 60 óra közösségi szolgálatot végez, ez lehet bármilyen tevékenység, amely a betegeken, időseken, fogyatékkal élőkön vagy szegényeken segítenek, rászoruló diákokat korrepetálnak. Az iskolában működik a Xavier Kutatóközpont a Látássérültek Segítésére, ebben is sok diák részt vesz, például a vizsgán írnokként, ők végzik  a tesztek kitöltését, vagy segítenek tananyagok feldolgozásában.”

A 25 milliós Mumbai város után a JEZSU, Miskolc, de még Budapest belvárosa is csodálatosan nyugalmasnak és levegősnek tűnt a vendégek számára. 

Az indiai diákok szerint a magyar vendégszeretet ugyanolyan szívélyes és nagylelkű, mint az indiai. “Nagyon szeretem a vendéglátóimat, csodálatos együtt élni egy magyar családdal, még ha csak néhány hétig is.” 

(Szelenge Judit)

 

  • Találatok: 578