A Gimnázium színes, vidám és mégis megindító műsorral emlékezett meg a Nemzeti Összetartozás Napjáról. A programot a 11. évfolyamos diákok és néhány tizedikes tanuló mutatta be – mintegy útravaló ajándékként a 10. évfolyam számára, akik másnap, június 5-én, indulnak el a hagyományos csíksomlyói zarándoklatra.
A színvonalas ünnepi műsort és Ács Zoltán tanár úr állította össze, színpadra alkalmazta Herpainé Velkey Klára tanárnő. A műsor sokszínűsége hűen tükrözte nemzeti kultúránk gazdagságát: helyet kaptak benne énekek, versek, néptánc, valamint egy vidám hangulatú jelenet is.
Különösen mély benyomást tettek a közönségre a határon túlról érkezett vendégek tanúságtételei.
A Sepsiszentgyörgyről, a Székely Mikó Kollégiumból érkezett tanárnők – Pénzes Ágnes és Márkusi Márta, valamint a szatmári származású Szabóné Kató Hajnalka tanárnő – személyes gondolataikat osztották meg arról, hogy mit jelent számukra a szülőföld, az anyaország, a nemzeti identitás,és az összetartozás.
„Addig leszünk magyarok, amíg magyarul énekelünk és táncolunk – és szavak nélkül is érezzük, hogy bárhol is vagyunk, egy húron pendülünk.”
„Örülök, hogy itt lehetek veletek, és hogy nemcsak én tartom magam magyarnak, hanem ti is annak tartotok engem.” – zárta gondolatait meghatottan a székelyföldi magyartanárnő.
A rendezvény végén Holczinger Ferenc SJ igazgató atya köszöntötte a résztvevőket és külön is szólt a 140 fős zarándokcsoporthoz, akik másnap indulnak útra:
„Nagyon jó útravaló ez az ünnepély a holnap Csíksomlyóra induló zarándokainknak. Úgy gondolom, ha valóban meg akarjuk érezni a nemzeti összetartozás jelentését, el kell mennünk a Vajdaságba, Erdélybe, Felvidékre, Kárpátaljára – oda, ahol a magyar szó még ma is megtartó erő.”
„Sokan vagyunk a JEZSU-ban, akik a határon túli magyar területeken születtünk, és ott reménykedtünk, hogy egyszer majd lesz ilyen ünnep is. És most itt van.”
„Kívánom a 10. évfolyamnak és a Rákóczi Szüövetség szervezésében holnap induló zarándokoknak, hogy a zarándoklat lelki élményei között tapasztalják meg azt is, mit jelent magyarnak lenni – és hogyan tudunk mi, magyarok hozzájárulni az emberiség boldogulásához.”
A Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából megrendezett műsor egyszerre volt mókás diákjelenet, személyes vallomás, és tanúságtétel arról, hogy magyarként a határok nem elválasztanak, hanem összekötnek bennünket.