Történetünk
Az Avas
Küldetésünk elsődleges területe a miskolci Avas-Déli lakótelep. Az Avas domb, a város szívében, attól mégis jól elhatároltan, kimutathatóan 70 000 éve lakott hely. Az egykori szőlők és gyümölcsösök helyén az 1960-as évek végétől három ütemben, közel 11 000 lakás épült, 6 óvodával, 5 általános iskolával, 2 középiskolával. Közel 30 000 ember költözött ide, akiknek nagy hányada vidékről érkezett és a nehéziparban dolgozó munkás volt. A szocialista lakótelep egyoldalúságát mutatta, hogy nem épültek közösségi terek, hiányzott a kultúrház, a könyvtár és templomra sem gondoltak az építők.
Templomépítés
1986-ban Dr. Velkey László, Miskolc köztiszteletben álló gyermekorvos professzora /1927-2010/, és országgyűlési képviselője felvetette, hogy épüljön egy ökumenikus templom az Avason, Miskolc legnagyobb lakótelepén. Először a miskolci önkormányzat gyűlésén beszélt erről, majd a parlamentben is. A javaslat először csodálkozást váltott ki, de a tabunak számító ötletet végül sikerült elfogadtatni a hatóságokkal. A kezdeményezést dr. Seregély István egri érsek is felkarolta és nagylelkűen támogatta. Seregély István Mándy Zoltán érseki titkárt bízta meg a római katolikus közösség szervezésével és a templomépítés irányításával. Görögkatolikus részről Grunda János atya volt a szervező lelkész. A református és evangélikus felekezetek forráshiány miatt lemondtak a bekapcsolódásról. 1989-ben Miskolc város tanácsa területet és fél millió forintot adományozott az építkezéshez. Tervpályázatot írtak ki, és a beérkezett 11 pályamű közül, Ferencz István (azóta Ybl és Kossuth díjas) építész és munkatársainak terve bizonyult a legjobbnak. A templom alapkőletétele 1990 június 2.-án pünkösd vigíliáján történt. Az építők a Gondviselésbe vetett nagy bizalommal fogtak neki az építkezésnek. Az egri érsekség és a hajdúdorogi püspökség támogatása mellett, sok magánszemély adománya (avasi lakótelepi gyűjtések), a miskolci plébániák gyűjtései, miskolci vállalatok, továbbá külföldi támogatók (Europäischer Hilfsfonds, Kirche in Not) járultak hozzá a munkához. Az építkezés idején a katolikus hívek az Avasi Gimnázium aulájában gyűlhettek össze szentmisére. 1991 karácsonyán az éjféli misét már a felálványozott templomban tarthatták. 1992 húsvétjára készült el a görögkatolikus kápolna, amelyet Mosolygó Marcell Búza téri főesperes szentelt fel. A templomot 1992. szeptember 27. -én szentelte fel Kada Lajos bonni pápai nuncius, dr. Seregély István érsek és dr. Keresztes Szilárd hajdúdorogi püspök. Ugyanekkor került sor az épülő gimnázium alapkővének megáldására is.
A templom berendezése és fejleszése
A homlokzaton lévő Mária szobor Seregély érsek adománya volt. 1992-ben készültek el a harangok egy nagylelkű adakozó jóvoltából (Hudy család). Szent Ferenc nevű harang 420 kg, Szent Erzsébet harang 243 kg. 1993 végén Kopp Judit szobrásznő készített fából faragott keresztutat a templom számára1993-ban kezdték építeni a harangtornyot, Padernborn püspökének adományából. Az északolasz mintát követtő torony 1995-ben lett kész. A római katolikus kápolna szárnyas oltárát Máger Ágnes művésznő készítette. Érdekessége, hogy az evangelisták domborműve modelljeként a templom építésében meghatározó szerepet játszó személyek szolgáltak. Szent Lukácsot dr. Velkey Lászlóról, Máté evangelistát pedig Mándy Zoltán atyáról mintázta a művésznő. A görögkatolikus kápolnát Kárpáti László szekkói és ikonjai, valamint dr. Janka Gábor ikonjai díszítik. A templom apszisában lévő négy evangélista freskóját Xantus Géza festőművész készítette. A templomi gyóntatószékeket a torontói jezsuita plébánia adományából építették.
A Jezsuita korszak
1992—ben Seregély István egri érsek a jezsuitákat kérte fel, hogy vegyék át a templom és az épülő gimnázium vezetését, amelyet eredetileg a bencésekre szeretett volna rábízni, de ők erőforrás hiány miatt mégsem vállalták az iskola elindítását. Nemesszeghy Ervin jezsuita tartományfőnök viszont igent mondott a felkérésre, de jezsuitát csak két év múlva tudott küldeni. Addig Mándy Zoltán atya irányította a plébániát és az iskola építését, valamint a tanári kar megszervezését. Csókay Károly jezsuita atya 1994 tavaszán érkezett Miskolcra és július 31.-én vette át a plébánia vezetését Mándy Zoltántól. A Fényi Gyula Jezsuita Gimnáziumot pedig a szintén Kanadából hazatért Horváth Tibor atya indította el 1994 szeptemberében.
Csókay Károly atya így emlékezik a kezdetekre: „Megszerveztem a hitoktatást az Avas öt iskolájában, és elkezdtem látogatni a plébánia lakosait. Nehéz munka volt, mert nagyon sok családhoz kellett bekopogtatni. Ritkán engedtek be a lakásba, csak az ajtóban tudtunk beszélgetni. Mondtam nekik, szívesen fogadjuk őket az új templomban, ahol megkaphatják a szentségeket és részt vehetnek a szentmiséken.”
Plébánosok:
1994-1999 Csókay Károly SJ
1999-2004 Hesz István SJ
2004-2007 Csókay Károly SJ
2007-2012 Hesz István SJ
2012-2014 Tamás Barna SJ
2014-2015 Hofher József SJ
2015-2017 András Attila SJ
2017-2024 Rigó Jenő SJ
2024- Koronkai Zoltán SJ
Isteni ige temploma
Az 1992. szeptember 27-én történt szentelés óta a római és a görögkatolikus közösségek közösen használják a templomot, ugyanakkor saját kápolnával és hittanteremmel is rendelkeznek. A nyolcvanas évek végén az alapítók ökumenikus templomról álmodtak, ezért lett a titulusa az "Isteni Ige", amely minden felekezet számára megfelelő volt. Bár a protestáns egyházak végül nem kapcsolódtak be az építkezésbe, de az ökumenikus nyitottság továbbra is megmaradt. Ennek egyik jele, hogy hosszú ideig (2019-ig az önálló templomuk megépüléséig) a református egyházközség, a római katolikus hittanteremben, majd pedig a Jezsuita Gimnázium egyik termében tartotta a vasárnapi istentiszteletet. Továbbra is küldetésünknek érezzük, hogy a többi felekezettel együtt tegyünk tanúságot keresztény hitünkről, erre szolgálnak az évente megrendezésre kerülő ökumenikus imaalkalmak is.
- Találatok: 50